logo

امروز: پنج‌شنبه 3 اسفند 1402

logo
تاریخ درج : 1400/09/12

دسته بندی خبر :

خطبه ها


خطبه دوم نماز جمعه 12 آذر 1400

بسم الله الرّحمن الرّحیم
الحمدلله‌ ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام على سیّدنا و نبیّنا ابى‌القاسم المصطفی محمّد و آله الطّاهرین سیّما علىّ امیرالمؤمنین و حبیبته الزّهراء المرضیّة و الحسن و الحسین سیّدی شباب اهل الجنّة و علىّ ‌بن ‌الحسین زین العابدین و محمّد بن‌ علىّ الباقر و جعفر بن‌ محمّد الصّادق و موسى ‌بن ‌جعفر الکاظم و علىّ ‌بن‌ موسى الرّضا و محمّد بن ‌علىّ الجواد و علىّ ‌بن ‌محمّد الهادی و الحسن ‌بن ‌علىّ الزکیّ العسکری و الحجّة بن الحسن القائم المهدی صلوات‌ الله علیهم اجمعین.اوصیکم عباد الله و نفسی بتقوى الله.

مجدّداً خودم و شما عزیزان را توصیه میکنم به رعایت تقوی.مراقبت از نفس.مخالفت با نفس.تقوای گریز.فرار از گناه و معصیت.همچنان که حضرت یوسف فرار کرد.تکنیک خروج از موقعیت گناه.

عيسى بن مريم عليه السلام:ولَا تَكُونَنَّ حَدِيدَ النَّظَرِ إِلى‏ ما لَيسَ لَكَ ، فَإِنَّهُ لَن يَزنِي فَرجُكَ ما حَفِظتَ عَينَكَ ، وإِنِ استَطَعتَ أَلَّا تَنظُرَ إِلى‏ ثَوبِ المَرأَةِ الَّتِي لَا تَحِلُّ لَكَ فَافعَل ، و لاتَستَطيعُ ذلِكَ إلّا بِاللَّهِ .

به چيزى (زنى) كه تعلّق به تو ندارد، خيره مشو ؛ زيرا تا زمانى كه چشم خود را نگه دارى، مرتكب زنا نمى‏شوى . اگر مى‏توانى كه [حتّى ]به لباس زن نامحرم ننگرى ، چنين كن . و تو جز به يارى خدا ، چنين نتوانى كرد.

زدست دیده و دل هر دو فریاد                                      که هرچه دیده بیند دل کند یاد

 بسازم خنجری نیشش ز پولاد                                      زنم بر دیده تا دل گردد آزاد

من هرچه دیده ام ز دل و دیده دیده ام                         گاهی ز دل گله دارم گه ز دیده ام

 من هر چه دیده ام ز دل و دیده تا کنون                       از دل ندیده ام همه از دیده دیده ام

مارگیری بود که از کوهستان مار می گرفت و به شهر می آورد و به مردم نشان می داد و از این راه کاسبی می کرد.یکبار در کوهستان اژدهای یخ زده و افسرده ای را شکار کرد و به تصور اینکه اژدها مرده است آن را به شهر بغداد آورد و به نمایش نهاد.مردم بغداد برای دیدن اژدها ازدحام کردند.اما این مار بزرگ که در اثر تابش خورشید عراق جان گرفته بود،ابتدا طنابها را پاره کرد و در اولین حمله مارگیر را از بین برد و سپس به تماشاچیان حمله کرد و تعدادی از آنها را هم هلاک کرد. در واقع این حکایت نفس ماست.که همان اژدهایی است که هیچ گاه نمی میرد، بلکه گاه امکان عرض اندام ندارد. تو خود بکوش اژدهایت را در سرما و برف از خود دور نگاه داری و هرگز آنرا به طرف خورشید داغ عراق نکشی که در این صورت به یک لقمه هلاکش میشوی.

نفس اژدرهاست او کی مرده است                           از غم بی آلتی افسرده است.

اژدها را دار در برف فراق                                        حین مکش او را به خورشید عراق.

اگر انسان مراقب اعمل خود باشد.در خلوت و جلوت خدا را در نظر بگیرد،در این صورت به مقامی می رسد که ملائکة الله تحسین اش می کنند.

عنه صلي الله عليه و آله : إذا كانَ يَومُ القِيامَةِ أنبَتَ اللّه ُ تَعالى لِطائِفَةٍ مِن اُمَّتي أجنِحَةً ، فَيَطيرونَ مِن قُبورِهِم إلَى الجِنانِ يَسرَحونَ فيها ويَتَنَعَّمونَ كَيفَ شاؤوا ، فَتَقولُ لَهُمُ المَلائِكَة: هَل رَأَيتُمُ الحِسابَ؟

فَيَقولونَ : ما رَأَينا حِسابا.فَيَقولونَ : هَل جُزتُمُ الصِّراطَ؟فَيَقولونَ: ما رَأَينا صِراطا.فَيَقولونَ: هَل رَأَيتُم جَهَنَّمَ؟فَيَقولونَ : ما رَأَينا شَيئا.فَتَقولُ المَلائِكَة: مِن اُمَّةِ مَن أنتُم؟فَيَقولونَ : مِن اُمَّةِ مُحَمَّدٍ صلي الله عليه و آله.فَيَقولونَ : نَشَدناكُمُ اللّه َ ، حَدِّثونا ما كانَت أعمالُكُم فِي الدُّنيا؟

فَيَقولونَ : خَصلَتانِ كانَتا فينا ، فَبَلَّغَنَا اللّه ُ هذِهِ الدَّرَجَةَ بِفَضلِ رَحمَتِهِ.فَيَقولونَ : وما هُما ؟

فَيَقولونَ : كُنّا إذا خَلَونا نَستَحي أن نَعصِيَهُ ، ونَرضى بِاليَسيرِ مِمّا قُسِمَ لَنا.

فَتَقولُ المَلائِكَة: حَقٌّ لَكُم هذا. این منزلت، سزاوار شماست.

هفته مکتب انقلاب اسلامی:

علت نام گذاری 12 الی 19  آذر به عنوان هفته مکتب انقلاب اسلامی ،سخنرانی راهبردی مقام معظم رهبری در 12آذر سال 79 است که یک مبدأ و نقطه ی عطف و یک پرچم در تاریخ انقلاب اسلامی است. بیانات بسیار مهم  12 آذر 79 بخش مهمی از شاکله ی اصلی مکتب انقلاب اسلامی است و تمام بیانات دیگر رهبر معظم انقلاب را می‌توان در محوریت این سخنرانی قرار داد.

در آن سخنرانی مقام معظم رهبری مراحلی را که که حکومت اسلامی با پیروزی انقلاب در بهمن 57 تا کنون طی کرده ومراحلی که در پیش دارد را تبیین فرمودند. که آن مراحل پنجگانه و نقشه ی راه انقلاب عبارتند از:

1.انقلاب اسلامی.2.نظام اسلامی.3.دولت اسلامی.4.جامعه اسلامی(کشور اسلامی)5.تمدن نوین اسلامی(امت اسلامی،دنیای اسلامی).(حاکمیت قرآن و اسلام ، تحقق آرمانها و هداف و آرزوهای بزرگ اسلام برای بشر)

در واقع مقام معظم رهبری در این سخنرانی ، مسیر تکاملی انقلاب تا ظهور منجی را ترسیم فرمودند. در واقع اهداف انقلاب اسلامی ،همان اهداف حکومت حضرت حجت عج الله تعالی فرجه می باشد که البته تحقق این اهداف بطور کامل به دستان مبارک حضرت خواهد بودکه قله این اهداف، تمدن اسلامی می باشد.فضایی که انسان در آن از لحاظ معنوی و مادی رشد می کند و به غایت مطلوبی که سبب خلقتش است می رسد.

فلذا در جهت تحقق آن باید تلاش کرد.ماهیت این تمدن حادثه ای نیست که یکباره محقق شود. و رخدادی بیرون از اراده آدمی باشد و انسان منفعلانه تماشگر و منتظر تحقق آن باشد.که این همان انتظار تخدیر،انتظار ویرانگر،اسارت بخش،فلج کننده خواهد بود.بلکه ماهیت آن فرآیندی است که برای تحقق آن گام به گام باید تلاش نمود.و بدست انسانهای مومن و عامل به وظیفه و تلاشگر مقدمات این تمدن و بخش قبل از ظهور آن قابل تحقق است.علاوه بر اینکه حد اعلای تمدن اسلامی که بعد از ظهور محقق می شود،در زمینه آماده قابل تحقق است و با شروع کردن از صفر امکان تحقق ندارد.

 امم خمینی علیه الرحمة می فرمایند:ما تکلیف داریم آقا،این طور نیست که حالا که منتظر ظهور امام زمان عج هستیم پس دیگر بنشینیم تو خانه هایمان و تسبیح به دست بگیریم و بگوییم :عجل علی فرجه.با کار شما باید تعجیل بشود.شما باید زمینه را فراهم کنید برای آمدن او.مسلمین را باهم مجتمع کنید،همه باهم بشوید،انشاءالله ظهور می کند.

ماهیت مذاکره:

متاسفانه برای اینکه به زعم خود ایران را پای میز مذاکره ای که آنها طالب آن هستند بنشانند،پنتاگون ایران را تهدید کرده،که اگر مذاکره به نتیجه نرسد با راههای دیگری می آییم.یعنی وارد فاز نظامی خواهیم شد.تمرینات مشترکش را هم با اسرائیل و کشورهای عربی زیاد کرده،با این عنوان که می خواهیم بدانیم با پهپادها چگونه می خواهیم وارد مقابله شویم.یکی از مسئولین پنتاگون هم گفته درکنار دیپلماسی عمدا این مانورها را به راه انداختیم،تا به ایران بفهمانیم که اگر در مذاکره کوتاه نیایی،از راههای دیگر استفاده می کنیم.

1.این تهدیدها،کودکانه،خنده آور و مایه تعجب هستند.

کی شود دریا ز پوز سگ نجس       کی شود خورشید با پف منطمس.

2.این تهدید در واقع یک دروغ بزرگ است،چون اقتدار ایران به قدری زیاد شده است که حتی به فکر دشمن نمی رسد که در ایران دخالت نظامی بکند.و یک گلوله به سمت ایران شلیک بکند.

3.اما آنچه مهم است ماهیت این مذاکرات را نشان می دهد،که آیا نیت مذاکره کنندگان،سالم است.آیا اصلا مذاکره کنندگان استقلال رای دارند یا عروسکهای خیمه شب بازی اسرائیلها هستند.و ماموریتهای اسرائیل را اجرا می کنند و از آی پک دستور می گیرند.

متاسفانه دولت قبل چند سال یک طرفه به مذاکرات عمل کرد،ای کاش همان اول که اوضاع را دید که اینها به تعهداتشان عمل نمی کنند، از برجام خارج می شد.اگر مقتدرانه عمل می کردند الان با به چنین وضعی گرفتار نبودیم.

 

دولت یازدهم با وعده حل مشکلات اقتصادی ازراه مذاکره با آمریکا به‌میدان آمد. بسیاری از مردم بر اثر جنگ روانی و ادراکی رسانه‌های داخل و خارج بر این باور بودند که با مذاکره همه مشکلات حل شده و تحریم‌ها رفع می‌شود و اقتصاد سروسامان می‌یابد. در عرصه خارجی و روابط بین الملل گروهک‌های تکفیری تازه جان گرفته بودند و به‌جان کشورهای محور مقاومت افتاده و هر روز قدرت می‌گرفتند. دولت یازدهم و سپس دوازدهم تمام توجه خود را معطوف به‌غرب کرده و غرب را در چهار کشور محدود کرده و حتی به‌اروپای دوم هم توجهی نداشت چه برسد به‌شرق و همسایگان ایران! دولت قبل تمام تخم مرغ‌های خود را تا آخرین روز از ۸سال صدارتش در سبد غرب گذاشته بود. و براین تصور بود که اوباما با ترامپ فرق دارد و بایدن متفاوت از ترامپ است و اروپا از آمریکا است.

آمریکا و غرب نیز براساس اطلاعات موجود و سیگنال‌های سازش که از داخل دریافت می‌کرد براین تصور بود با تشدید حملات امنیتی و نظامی در اطراف ایران و با تشدید جنگ اقتصادی و تبلیغاتی هرچه سریعتر به ‌نتیجه خواهد رسید.

شرایط اکنون اما بسی متفاوت با قبل است زیرا:

۱- اکنون و براساس آمارها و نظرسنجی‌ها اکثریت مردم نه به‌آمریکا و نه وعده‌های او دیگر هیچ اعتمادی ندارند.

۲- در عرصه خارجی ایران انقلابی مهمترین محور مقاومت است که پس از ۸سال آمریکا را در غرب آسیا زمین گیر کرده است و خواب‌های پریشان مثلث عبری عربی غربی را تبدیل به‌کابوس کرده است.

۴- دولتی برسرکار آمده است که برجام را اولویت اول نمی‌داند. اولویت اول دولت سیزدهم بر اقتصاد مقاومتی بانگاه درون‌زا و برون‌نگر است و نگرشش به‌بیرون اول به‌همسایگان است و سپس به‌شرق و همه کشورها.

۵- دولت سیزدهم به‌میدان مذاکره و دیپلماسی آمده است اما اولا- فاصله‌ی با میدان ندارد و این فاصله را کم کرده ست. ثانیا- مذاکرات را درحال حاضر مذاکره برای رفع تحریم‌های می‌داند نه مذاکره هسته‌ای. از نگاه دولت کنونی، مذاکرات هسته‌ای وقتی شکل می‌گیرد که تمام تحریم‌ها برداشته شود. ثالثا- در مذاکرات هسته‌ای ایران تمام تعهدات خود را انجام داده است و باید راستی‌آزمایی وعده‌های غرب را بکند. رابعا- اگر چه برای رفع تحریم‌ها تمام تلاش خود را به‌کار می‌گیرد اما مهمتر از آن به‌خنثی‌سازی تحریم‌ها در عرصه داخل و خارج می‌اندیشد.

اللهم عجل لولیک الفرج و جعلنا من اعوانه و انصاره و من الذابین عن حریمه و من المستشهدین فی سبیله  اللهم اغفر للمومنین والمومنات والمسلمین والمسلمات الاحیاء منهم والاموات تابع بیننا و بینهم بالخیرات.

خدایا اسلام و اسلامیان را عزیز بگردان. شرک و کفر و نفاق را سرنگون نما..شهدا ،امام شهداء،شهدای مدافع حرم، شهدای امنیت، شهدای سلامت،مقامشان را متعالی نما.برای مقام معظم رهبری طول عمر با عزت عنایت فرما،مشکلات اقتصادی فرهنگی ،اشتغال و ازدواج جوانان را به ید قدرتت حل فرما.مریضهای مسلمانان خصوصا مریضهای کرنایی و ملتمسین دعا شفای عاجل عنایت فرما.این ویروس منحوس را ریشه کن فرما.


تاریخ درج : 12 آذر 1400

© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر امام جمعه شهرستان خوی بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفترامام جمعه شهرستان خوی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفترامام جمعه شهرستان خوی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما