logo

امروز: پنج‌شنبه 3 اسفند 1402

logo
تاریخ درج : 1400/10/24

دسته بندی خبر :

خطبه ها


خطبه اول نماز جمعه 24 دی 1400

بسم الله الرّحمن الرّحیم
الحمدلله‌ ربّ العالمین نحمده و نستعینه و نستغفره و نتوکّل علیه و نصلّى و نسلّم على حبیبه و نجیبه و خیرته فى خلقه حافظ سرّه و مبلّغ رسالاته بشیر نعمته و نذیر نقمته سیّدنا و نبیّنا ابى‌القاسم المصطفی محمّد و على آله الاطیبین الاطهرین المنتجبین الهداة المهدیّین سیّما بقیّةالله‌ فى الارضین و صلّ الله على ائمّة المؤمنین و هداة المستضعفین و حماة المؤمنین.

خودم و همه عزیزان رابه تقوای خداوند متعال دعوت می کنم.

برکت بزرگ تقوا در مواقف عالم آخرت

تقوا در مواقع خاصی برای انسان برکت بزرگی به همراه دارد یکی از آنها مواقف عالم آخرت است. انسان در عالم آخرت موقف های سختی پیش رو دارد. خداوند متعال  در قرآن به بعضی از این موقف ها اشاره کرده است. وصف  این موقف ها در قالب الفاظ نمی گنجد و عقل انسان نمی تواند آنها را درک کند. دو موقف را از قرآن که خداوندمتعال بیان فرموده است، عرض می کنم.

مقابل جهنم، یکی از مواقف آخرت

یکی اینکه انسان را می آورند و در مقابل جهنم قرار می دهند.

روی الصّدوق باسناده عن مولینا الصّادق، علیه السّلام، قال: بینا رسول الله، صلّی الله علیه و آله، ذات یوم قاعدا إذا أتاه جبرئیل، علیه السّلام، و هو کئیب حزین متغیّر اللّون فقال رسول الله، صلّی الله علیه و آله: یا جبرئیل ما لی أراک کئیبا حزینا؟‏

‏‏فقال: یا محمّد، فکیف لا أکون کذلک و إنّما وضعت منافیخ جهنّم الیوم. فقال رسول الله، صلّی الله علیه و آله: و ما منافیخ جهنّم یا جبرئیل؟ فقال: إنّ الله تعالی أمر بالنّار فأوقد علیها ألف عام حتّی احمرّت، ثمّ أمر بها فأوقد علیها ألف عام حتّی ابیضّت، ثمّ أمر بها فأوقد علیها ألف عام حتّی اسودّت، و هی سوداء مظلمة. فلو أن حلقة من السلسلة الّتی طولها سبعون ذراعا وضعت علی الدّنیا، لذابت الدّنیا من حرّها، و لو أنّ قطرة من الزّقوم و الضّریع قطرت فی شراب أهل الدّنیا، مات أهل الدّنیا من نتنها. قال: فبکی رسول الله، صلّی الله علیه و آله، و بکی جبرئیل، فبعث الله إلیهما ملکا، فقال: إنّ ربّکما یقرأ کما السّلام و یقول: إنّی أمنتکما من أن تذنبا ذنبا أعذّبکما علیه- انتهی.‏

انسان را می آورند و در مقابل چنین جهنمی قرار می دهند« وَلَوْ تَرَى إِذْ وُقِفُوا عَلَى النَّارِ فَقَالُوا يَا لَيْتَنَا نُرَدُّ وَلَا نُكَذِّبَ بِآيَاتِ رَبِّنَا وَنَكُونَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ »(انعام- آیه27) اگر انسان بخواهد به کنه این تعبیر قرآنی دست یابد عقلش متحیر می شود. ولو تری؛ پیامبر ای کاش ببینی آن لحظه را که ما یک عده ای را خواهیم آورد و در مقابل جهنم نگه خواهیم داشت ، هنگامی که چشمشان به جهنم افتاد خواهند گفت« يَا لَيْتَنَا نُرَدُّ وَلَا نُكَذِّبَ بِآيَاتِ رَبِّنَا وَنَكُونَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ » ای کاش ما به دنیا بازمی گشتیم  تکذیب نمی کردیم و اینگونه که زندگی کردیم دیگر اینگونه زندگی نمی کردیم و اهل ایمان بودیم، اما دیگر راه بازگشتی وجود ندارد« بلْ بَدا لَهُمْ ما کانُوا یُخْفُونَ مِنْ قَبْلُ وَ لَوْ رُدُّوا لَعادُوا لِما نُهُوا عَنْهُ وَ إِنَّهُمْ لَکاذِبُونَ »(انعام-آیه28) اگر انسان برای این قسمت از آیه خون گریه کند جا دارد. خداوند می فرماید در آن لحظه است که آن چیزهایی که پنهان کرده اند و آن افتضاحات آنها که مخفی است در آن زمان آشکار و عیان می شود.این مورد اول بود.

      محضر خداوند، موقفی سخت در قیامت

دومین مورد از آن هم سخت تر است. انسان را به موقفی می برند که در آن انسان در برابر خداوند قرار داده می شود.« وَلَوْ تَرَی إِذْ وُقِفُواْ عَلَی رَبِّهِمْ قَالَ أَلَیْسَ هَذَا بِالْحَقِّ قَالُواْ بَلَی وَرَبِّنَا قَالَ فَذُوقُواْ العَذَابَ بِمَا کُنتُمْ تَکْفُرُونَ »(انعام- آیه30). پیامبر ای کاش ببینی آن زمانی را که انسان ها را در برابر رب خودشان  نگه می داریم. اولین مطلبی که خداوند متعال خواهد فرمود این است که« أَلَیْسَ هَذَا بِالْحَقِّ » آیا این نشور و در برابر ما ایستادن و حساب و کتاب و محشر و حیات عالم آخرت حق است یا نه؟« قَالُواْ بَلَی وَرَبِّنَا » می گویند بله قسم به پروردگارمان! « قَالَ فَذُوقُواْ العَذَابَ بِمَا کُنتُمْ تَکْفُرُونَ » شما امروز عذاب را خواهید چشید.

      اولین سؤال خداوند از بشر در قیامت

اولین سؤالی که خداوند از بشر خواهد پرسید همین است.اولین سؤالی که در قیامت خواهند پرسید این خواهد بود،«الیس هذا بالحق»؛ انسان هایی هستند که با عملشان عالم آخرت و حساب و کتاب را مسخره می کنند، آیا کسی که اعتقاد به حساب و کتاب آخرت دارد رشوه می گیرد؟ در برابر زندگی انسان ها مشکل ایجاد می کند؟ ظلم می کند؟حق را ناحق می کند؟در مسئولیتش کم کاری می کند؟دیر می آید زود می رود؟در وقت اداری سستی و کم کاری می کند تا از اضافه کاری استفاده کند؟گرانفروشی می کند؟در چرخه اقتصادی مملکت اخلال ایجاد می کند؟چنین انسان هایی عواقب بدی دارند. چرا اولین سؤال در آخرت این است که «الیس هذا بالحق؟» چون تمام گرفتاری بشر از عدم اعتقاد به مفهوم همین سؤال است. وقتی در قیامت انسان به محشر وارد می شود خودش هم همین جمله را می گوید. خداوند می فرماید« قَدْ خَسِرَ الَّذِینَ کَذَّبُواْ بِلِقَاء اللّهِ حَتَّی إِذَا جَاءتْهُمُ السَّاعَةُ بَغْتَةً قَالُواْ یَا حَسْرَتَنَا عَلَی مَا فَرَّطْنَا فِیهَا وَهُمْ یَحْمِلُونَ أَوْزَارَهُمْ عَلَی ظُهُورِهِمْ أَلاَ سَاء مَا یَزِرُونَ »(انعام- آیه31) کسانی که ملاقات با ما را تکذیب کردند بدجور متحمل خسارت و شکست شدند و از همین نقطه ضرر کردند« حَتَّی إِذَا جَاءتْهُمُ السَّاعَةُ » تا زمانی که قیامت به طور ناگهانی فرا رسد« بَغْتَةً »« قَالُواْ یَا حَسْرَتَنَا عَلَی مَا فَرَّطْنَا فِیهَا » ندای حسرت سر خواهند داد که چقدر ما در زندگی دنیا افراط به خرج دادیم و بی حساب  و کتاب زندگی کردیم « وَهُمْ یَحْمِلُونَ أَوْزَارَهُمْ عَلَی ظُهُورِهِمْ » خداوند می فرماید آنها را در حالی وارد محشر می کنم که بار آنها را بر پشتشان قرار داده ایم. خداوند می فرماید « أَلاَ سَاء مَا یَزِرُونَ » چقدر بار اینها بار بدی است.پس دومین مورد این است که انسان ناگزیر باید در برابر خداوند بایستد. مضمون فوق در چند جای قرآن تکرار شده است « ثُمَّ رُدُّواْ إِلَی اللّهِ مَوْلاَهُمُ الْحَقِّ أَلاَ لَهُ الْحُکْمُ وَهُوَ أَسْرَعُ الْحَاسِبِینَ »(انعام- آیه62).همه آنها به سوی خدا باز گردانده خواهند شد و در برابر خداوند توقف خواهند داشت. و خداوند حَکَم شده از آنها حساب خواهد خواست.

متوقف کردن ظالمین در پیشگاه خداوند

به این آیه ای که می خوانم توجه کنید، خداوند می فرماید« وَلَوْ تَرَى إِذِ الظَّالِمُونَ مَوْقُوفُونَ عِندَ رَبِّهِمْ »(سبأ،آیه31) کافی است که بر انسان عنوان ظالم صدق بکند، اگر در خانه ظلم کرده ای ظالم هستی ، اگر در بازار کاری کرده ای که شخصی را مغبون کرده ای ظالم هستی، در اداره موظف به انجام کاری هستی و  برای آن حقوق دریافت می کنی برای انجام وظایفی که پولش را از دولت دریافت کرده ای حق نداری از مردم پول دریافت کنی، اگر پول دریافت کنی ظالم هستی؛ اگر عنوان ظالم بر انسان صدق کند این بلا بر سرش خواهد آمد« وَلَوْ تَرَى إِذِ الظَّالِمُونَ مَوْقُوفُونَ عِندَ رَبِّهِمْ » اینها را نگه خواهند داشت در برابر خداوند متعال، فاعد له جوابا باید برای آن موقف جواب آماده کنی.

اللهم اهدنا هدی المهتدین وارزقنا اجتهاد المجتهدین و لا تجعلنا من الغافلین المبعدین واجعل لنا لسان صدق فی الآخرین و اجعلنا من ورثة جنة النعیم ولا تخزنا یوم یبعثون یوم لاینفع مال ولا بنون الا من اتی الله بقلب سلیم.

پروردگارا آنی کمتر از آنی به حال خودمان وامگذار.در مسیر اهل بیت ثابت قدم نما.شهداءامام شهداء مراجع درگذشته مرحوم آیت الله العظمی خویی مقامشان را متعالی نما.مقام معظم رهبری تا ظهور امام زمان در کنف حمایتت حفظ نما.


تاریخ درج : 24 دی 1400

© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر امام جمعه شهرستان خوی بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفترامام جمعه شهرستان خوی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفترامام جمعه شهرستان خوی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما