logo

امروز: پنج‌شنبه 10 اسفند 1402

logo
تاریخ درج : 1400/10/24

دسته بندی خبر :

خطبه ها


خطبه دوم نماز جمعه 24 دی 1400

بسم الله الرّحمن الرّحیم
الحمدلله‌ ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام على سیّدنا و نبیّنا ابى‌القاسم المصطفی محمّد و آله الطّاهرین سیّما علىّ امیرالمؤمنین و حبیبته الزّهراء المرضیّة و الحسن و الحسین سیّدی شباب اهل الجنّة و علىّ ‌بن ‌الحسین زین العابدین و محمّد بن‌ علىّ الباقر و جعفر بن‌ محمّد الصّادق و موسى ‌بن ‌جعفر الکاظم و علىّ ‌بن‌ موسى الرّضا و محمّد بن ‌علىّ الجواد و علىّ ‌بن ‌محمّد الهادی و الحسن ‌بن ‌علىّ الزکیّ العسکری و الحجّة بن الحسن القائم المهدی صلوات‌ الله علیهم اجمعین.اوصیکم عباد الله و نفسی بتقوى الله.

مجددا خودم و شما عزیزان را دعوت می کنم به رعایت تقوای الهی.

تقوا عامل برکت

اگر کسی می خواهد تشکیل خانواده بدهد و انتظار دارد که در آینده از آن خانواده انسان هایی بزرگ به جامعه عرضه شود این امر فقط زمانی ممکن است که اساس آن خانواده بر پایه تقوا بنا نهاده شود. اگر یک بازاری به فکر معاش خانواده است باید تقوا داشته باشد ، در غیر اینصورت با ورود مال حرام، در آن خانه و در آن نسل برکتی وجود نخواهد داشت. اگر کسی می خواهد مدیریت موفق داشته باشد و بلکه در مدیریت خود عصمت داشته باشد راه آن تقوی است. در روایت است که” اذا علم الله حسن نية من احد اکتنفه بالعصمة “( بحار الانوار ج75 ص 188) اگر خداوند بداند نیت بنده اش خیر است او را در کارهایش معصوم و مصون از خطا می کند..

یک مرد عرب یک کیسه گندم را به یک زنی از قبیله  قریش فروخت، آن زن پس از آنکه گندم را خرید و با خود برد متوجه شد که گندم ها فاسد است و قابل مصرف نیست و آن مرد گندم خراب را به او فروخته ، آن زن و برادرش با عصبانیت نزد مرد عرب آمدند و با او درگیر شدند، یکی از صحابه رسول الله(صلی الله علیه واله) آنها را به محضر حضرت برد، حضرت به مرد گندم فروش گفت به من بگو آیا می دانستی که گندم خراب است و قابل مصرف نیست؟، مرد عرب پاسخ داد بله یا رسول الله می دانستم ولی به پول آن احتیاج داشتم و مجبور بودم جنس فاسد را به آن زن تحویل بدهم، حضرت فرمود بگو ببینم آیا این پولی که از فروش گندم های فاسد به دست آوردی برای تو برکت داشت؟ گفت نه یا رسول الله ،فردای آن روز فرزند من مریض شد و مقدار زیادی  از پول دریافتی را خرج بیماری فرزندم کردم،  صحبت که به اینجا رسید آقا رسول الله(صلی الله علیه واله) روبه اصحاب نموده و فرمودند اگر فروشنده و خریدار در معامله صداقت داشته باشند خداوند متعال به هر دوی آنها برکت عطا خواهد نمود، اما اگر دروغ بگویند و عیب کالای مورد معامله را پنهان نمایند خداوند متعال برکت را از هر دو طرف آنها دریغ خواهد نمود.

محـاسبات غلط و تصمیم گیری‌های غلط آمریکا

یکی از فرازهای مهم بیانات رهبر حکیم انقلاب اسلامی در ۱۹دی ماه، اشاره به‌محاسبات غلط استعمار و آمریکایی‌ها در مقابله با انقلاب اسلامی ایران در طول دهه‌های اخیر و به‌ویژه در سالیان اخیر بوده است.

رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار فهرستی از محاسبات غلط آمریکا در مقابله با انقلاب اسلامی را مطرح کرده و فرمودند: محاسبه‌ی غلط آمریکا در دستگاه‌ محاسباتی‌شان همین طور ادامه دارد؛ الان هم همین‌جور است؛ الان هم درباره‌ی مسائل گوناگون، یک محاسبه‌ای می‌کنند، ولی شکست می‌خورند.

دشمن نمی‌توانست محاسبه بکند و نمی‌تواند محاسبه کند این چیزها را؛ دستگاه محاسباتی دشمن حقّاً و انصافاً غافل و خراب است؛ نمی‌توانند حقایق مربوط به‌جمهوری اسلامی را آن‌چنان که هست دریابند. وقتی محاسبه‌ی وضعیّت موجود غلط بود، تصمیم‌ها هم غلط خواهد بود؛ تصمیم غلط هم موجب می‌شود که ناکام بمانند که تاحالا مانده‌اند و از این به‌بعد نیز انشاالله ناکام خواهند ماند.

فهرستی از اشتباهات محـاسباتی آمریکا

بامطالعه تاریخ ۴۳ساله انقلاب اسلامی و تقابل دائمی ایران انقلابی و استکبار به‌سرکردگی آمریکا به‌فهرستی مطول از اشتباهات محاسباتی آمریکا وشکست‌های راهبردی او برمی‌خوریم که مهمترین آنها عبارتند از:

1.پیش‌بینی ثبات ایران در سال ۵۶ و «جزیره ثبات» خواندن ایران تحت حکومت پهلوی در حالی که ۱۰ روز بعد قیامی فراگیر و مردمی آغاز شد که بزودی بساط این حکومت را برچید.

2.بااوج‌گیری انقلاب اسلامی، آمریکایی‌ها با ترفندهای مختلف و از جمله ترغیب پهلوی به‌کشتار گسترده و بیشتر (توصیه ژنرال هایزر به قره باغی از فرماندهان ارتش پهلوی) سعی در حفظ حکومت وی داشتند. این محاسبه غلط آنها به‌دلیل نشناختن ملت انقلابی ایران بود.

3.شکست عملیات طبس یا همان پنجه عقاب برای آزادی جاسوسان آمریکایی در ایران که منجر به‌رسوایی سیاسی نظامی شد، یکی دیگر از اشتباهات محاسباتی آمریکاست.

4.راه‌اندازی جنگ تحمیلی و حمایت همه‌جانبه از صدام در این جنگ ۸ ساله به‌امید براندازی جمهوری اسلامی یکی دیگر از این موارد است که بجای تضعیف و نابودی جمهوری اسلامی در نهایت باعث اقتدار و بیمه امنیتی ایران شد.

5.آمریکا در جنگ تحمیلی با هدف تضعیف، ایران را تحریم تسلیحاتی کرد اما این تحریم باعث شکوفایی و در نهایت خودکفایی ایران در بسیاری از عرصه‌های نظامی شد.

6.حرکت منافقین در پایان جنگ و امید رسیدن ۳ روزه به‌تهران که منجر به‌کشته شدن هزاران تن از آنان شد،یکی دیگر از نمونه‌های خطای محاسباتی دشمن است.

7.آمریکایی ها براین باور بودند که با پذیرش قطعنامه نظام اسلامی اعتبارخود را ازدست داده و شرایط پس ازجنگ (سرخوردگی انقلابیون و مطالبات معیشتی مردم) نظام اسلامی را ساقط خواهد کرد.

8.آمریکایی‌ها گمان می‌کردند با رحلت حضرت امام از یک سو و خلا به‌وجود آمده ازعزل قائم مقام رهبری،جنگ قدرت در ایران آغاز شده و مسیر انقلاب منحرف شده و دوره جدیدی با رویکردی که دیگر انقلابی نخواهد بود آغاز خواهد شد. رهبری هوشمندانه امام خامنه‌ای و حرکت در مسیر امام و انقلاب، غلط بودن این محاسبه را اثبات کرد.

9.با روی کار آمدن دولت اصلاحات در کشور، آمریکا گمان کرد دوره انقلاب به‌سر آمده و مردم دیگر روحیه سال‌های پیش را ندارند. از منظر آنها ایران در حال پیمودن راه شوروی سابق به‌سمت فروپاشی بود و با طراحی‌ها و توطئه‌های آنها این طرح باید به‌زودی نتیجه می‌داد. نتیجه نهایی این دوره نیز برخلاف تصورات آنها بود.

10.وضع شدیدترین تحریم‌های تاریخ بشری علیه ایران با هدف شوراندن ملت علیه نظام، محاسبه غلط دیگر دشمن بود که علی رغم شدت و حدت آن، تعبیر نشده است.

11.آشوب‌های تیر ماه سال ۷۸ و فتنه ۸۸ و آبان ۹۶ و آبان ۹۸ چهار مورد دیگر از اشتباه محاسباتی آمریکاست. آنها با تمام ابزار و توان از آشوبگران و فتنه گران حمایت کرده و کار انقلاب را تمام شده فرض کردند اما حضور بموقع مردم در صحنه به‌ویژه در یوم الله ۹دی و حضورهای عمومی دیگر مردم، خیال شوم آنان را نقش برآب کرد.

12.آمریکا و رژیم صهیونیستی جنگ‌های نیابتی مختلفی را در منطقه براه انداختند. جنگ‌هایی که عمدتاً هدف مستقیم یا غیرمستقیم آنها، تهدید و تضعیف انقلاب اسلامی ایران بوده است. جنگ‌هایی مانند جنگ ۳۳ روزه لبنان و ۲۲ روزه و ۱۲ روزه(سیف القدس) فلسطین، تهاجم به‌افغانستان، عراق، یمن وخصوصا جنگ‌های نیابتی ۸ساله توسط تکفیری‌ها در سوریه و عراق. آشوب‌سازی در عراق و لبنان و . . . اما برخلاف محاسبه و پیش‌بینی آمریکا و متحدانش، این جنگ‌ها باعث افزایش قدرت و نفوذ ایران در منطقه و تاسیس ارتش مقاومت اسلامی شده است.

13.روی کار آمدن دولت اعتدال و توافقنامه برجام یکی از نمونه‌های اخیر و مهم اشتباه محاسباتی غرب است که تصور می‌کردند با پذیرش برجام، ایران جزو کشورهای نرمال – مطلوب آمریکا- قرار گرفته و در داخل کشور اعتماد مردمی و در خارج نفوذ و اعتبار خود را از دست خواهد داد.

14.آمریکا و اسرائیل تا کنون بارها و بارها ایران را به‌حمله نظامی تهدید کرده‌اند. چیزی که اکنون همزمان با مذاکرات وین شاهد آن هستیم. این تهدیدها با این محاسبه انجام می‌شده و می‌شود که ایران ترسیده و تسلیم خواهد شد اما جمهوری اسلامی همواره می‌دانسته و می‌داند که این تهدیدها هرگز جنبه عملیاتی نداشته و چیزی بیش از عملیات روانی نیست.

15.آمریکایی‌ها که از حدود ۳ دهه پیش جنگ و شبیخون فرهنگی گسترده‌ای را علیه ملت و بخصوص جوانان ایرانی آغاز کرده‌اند، گمان می‌کردند این هزینه و عملیات سنگین باید دستاوردهای بزرگی نیز داشته باشد. رویش‌های گسترده انقلاب مانند اردوهای راهیان نور، اردوهای جهادی، گسترش اعتکاف، جوانان مدافع حرم، ظهور شهدایی همچون محسن حججی و . . . نشان داد این محاسبه آمریکا نیز غلط بوده است.

16.آمریکایی‌ها معتقد بودند که پایگاه اجتماعی نظام پس از آبان ۹۸ با چالش مواجه شده و ترور شهید سلیمانی موجب تشدید این شکاف خواهد شد. اما معجزه شگفت‌انگیز حضور بین‌المللی ملت‌های مقاومت خصوصا مردم ایران حقیقت ملت ایران و اعجاز اخلاص و روحیه انقلابی مردم را فراتر از نظرسنجی‌ها نشان داد.

 آنها معتقد بودند که ایجاد یک بحران خارجی موازی با چالش داخلی می‌تواند تسریع کننده تغییر رفتار جمهوری اسلامی و یا براندازی نظام شود. حاج قاسم اولین ارتش هویتی و فراملی را با عنوان نیروهای گفتمان مقاومت تشکیل داد. آمریکایی‌ها خیال می‌کردند پس از حاج‌قاسم این نظم نوین فرو خواهد پاشید. پس از تحولات سوریه و عراق، موازنه قوا به‌نفع ایران و گفتمان مقاومت تغییر اساسی پیدا کرد. آمریکایی‌ها با ترور حاج قاسم به‌دنبال تغیییر موازنه قوا و شکل‌دهی نظم مطلوب خود در منطقه بودند.

  1. عملیات جهانی فشار حداکثری و جنگ جهانی اقتصادی علیه ایران ازسال ۱۳۹۸ با میدان‌داری ترامپ و رژیم صهیونیستی و دولت‌های هم‌پیمان عربی ایشان در منطقه و همزمان به‌اوج‌رسانی جنگ چند ضلعی و ترکیبی در عرصه‌های رسانه‌ای، امنیتی، سیاسی، دیپلماسی، روانی، اجتماعی که اکنون با راهبرد مهار حداکثری در قالب طرح هزار ضربه چاقو و همزمان بامذاکرات وین ادامه دارد در تداوم همین محاسبات اشتباه و اختلال محاسباتی است که کماکان بر همان مسیر خطا تداوم یافته و خواهد یافت و انشاالله راه به‌جایی جز شکست‌های بزرگتر برای دشمن منتهی نخواهد شد.

چرا دشمن دچار اشتباه محـاسباتی است ؟

درباره اشتباهات محاسباتی دشمن چند نکته، گفتنی است:

اول- نکته مهم و اصلی آنکه، در این دستگاه محاسباتیِ ظاهراً عظیم و دقیق، جایی برای فاکتورهای معنوی وجود ندارد. دستگاه کاملاً و صرفاً مادی طراحی شده است. فاکتورهای غیرمادی در این دستگاه محاسباتی از روحیات و علایق و غرایز شخصی فراتر نمی‌رود. عواملی همچون ایمان، توکل، امداد غیبی و. . . جایی در این دستگاه ندارند و اساساً در محاسبات دشمن نمی‌گنجند. یک نمونه آن ماجرای حمله به‌صحرای طبس! نمونه دیگر آن، مقاومت شگفت انگیز مردم ایران در زیر فشاربی‌امان دشمن در ۵سال اخیر و شگفت‌انگیزتر از آن تشییع جنازه چندده میلیونی حاج قاسم و مراسم اولین و خصوصاً دومین سالگرد او در ایران و جهان.

دوم- نشناختن ملت بزرگ و انقلابی ایران، دلیل دوم در چرایی اشتباهات مکرر دشمن است. دشمن در این زمینه دچار نوعی کوری خودخواسته است. میلیون‌ها جوان ایرانی در مراسمات معنوی مثل اعتکاف و عزاداری محرم و راهپیمایی اربعین و . . . شرکت می‌کنند اما دستگاه محاسباتی دشمن اینها را نمی‌بیند. یا می‌بیند و به‌حساب نمی‌آورد.

حضرت ام‌البنين؛ مادران شهدا؛ صبر و فداکاري

حضرات والاشأن عباس، عبدالله، جعفروعثمان سلام‌الله‌علیهم‌اجمعین نه‌تنها چهار فرزند حضرت ام‌البنین(علیها‌السلام) هستند بلکه این چهار شهید والامقامِ کربلا، عصاره وجودی آن بانوی پرشوکت اسلامی هستند و از این رو می‌توان اوصافی چون «بصیرت و بینش ژرف»، «ایمان و باور راسخ»، «روحیه جهاد و مبارزه در راه خدا»، «ولایت‌مداری، معیت و همراهی دائمی با رهبر الهی»، «حاضر در تمام میادین سخت و قبولی در تمام این ابتلاءات و امتحانات» را که امام صادق علیه‌السلام برای حضرت عباس علیه‌السلام برشمردند، برای حضرت ام‌البنین(علیها‌السلام) هم بدانیم(کانَ عَمُّنَا العَبّاسُ بنُ عَلِیٍّ نافِذَ البَصیرَةِ صُلبَ الإیمانِ جاهَدَ مَعَ أبی عَبدِاللّه ِ و أبلى بَلاءً حَسَنا و مَضى شَهیداً»(عمدة الطّالب/ ص356؛ دانش نامه امیرالمؤمنین/ ج1/ ص190)).

بارقه‌ای از اوج معرفت حضرت ام‌البنین(س)

علامه فرهیخته علم رجال، مرحوم مامقانى در کتاب تنقیح المقال فی علم الرجال، پس از نقل حال حضرت ام‌البنین هنگام ورود بشیر و آوردن خبر فاجعه کربلا مى‌گوید: «ایمان قوی و باور راسخ آن حضرت از این ماجرا به‌خوبی استفاده می‌شود که هر بار بشیر خبر شهادت یکی از چهار پسرش را به‌او می‌داد، او می‌فرمود: فرزندانم و هر که زیر این آسمان است، همه فدای حسین باد! این علاقه و ارادت وافر به‌امام حسین علیه السلام، به‌سبب امر امامت بود و اینكه به‌شرط سلامت حسین، مرگ چهار فرزندش را بر خود آسان گرفت؛ نشان درجه عالى ایمان اوست»(و یستفاد قوّة ایمانها و تشیّعها انّ بشر كلّما نعى الیها بعد وروده المدینة احدا من اولاده الأربعة قالت ما معناه اخبرنى عن ابی عبد اللّه الحسین علیه السّلام …. اولادى و من تحت الخضراء كلّهم فداء لأبی عبد اللّه الحسین (ع) اخبرنى عن الحسین (ع) فانّ علقتها بالحسین (ع) لیس الّا لإمامته علیه السّلام و تهوینها على نفسها موت مثل هؤلاء الأشبال الأربعة ان سلم الحسین (علیه السلام) یكشف عن مرتبة فى الدیانة رفیعة»(تنقیح المقال فى علم الرجال (رحلی)، ج‌3الكنى، ص: 70))

درباره صبر حضرت ام‌البنین مورّخان نوشته‌اند روزی که امیرالمومنین علیه السلام، عباس را در دامن خود گذاشت آستینش را بالا زد و در حالی که به‌شدّت می‌گریست، بازوانش را می‌بوسید. ام البنین حیرت‌زده‌ از امام پرسید: چرا گریه می‌کنید؟ حضرت جریان شهادت عباس را در رکاب برادر توضیح دادند. ام البنین هم گریست اما عظمت ایمان خود را نشان داد و با صبر و بردباری خدا را سپاس گفت که فرزندش فدایی سبط گرامی رسول خدا (صلی الله و علیه و آله) و ریحانه او خواهد شد. (ماهنامه مبلغان، پاک نیا،1387، ش 104، ص24)

این بانوی بزرگوار با ورودش به‌منزل امام علی(ع) در پرستاری از فرزندان حضرت زهرا(س) چیزی کم نگذاشت و در کنار انجام وظایف همسری و مادری، همه خصایص یک بانوی تراز مکتب الهی را در وجود خود متجلی ساخت تا آنجا که برای همیشه تاریخ همسران و مادران شهدا، درس صبر و ایستادگی، ایثار و تبعیت از ولایت را از حضرت ام‌البنین(سلام‌الله‌علیها) هدیه گرفته‌اند.

تربیت پیروان صالح و راستین برای انقلاب اسلامی مرهون نقش‌آفرینی مادران شهدا است، ازاین رو مادران صبور شهدا، ام‌البنین‌های عصر حاضر در ایران اسلامی هستند. سیره و روش حضرت ام‌البنین (س) که مزین به‌ دو ویژگی مهم صبر و فداکاری است الگوی ارزنده‌ای برای زنان جامعه امروز ما است تا برای تربیت نسل آینده از این مرام ماندگار پیروی کنند.

اللهم عجل لولیک الفرج.خدایا اسلام و اسلامیان را عزیز بگردان. شرک و کفر و نفاق را سرنگون نما..شهدا ،امام شهداء،شهدای مدافع حرم، شهدای امنیت، شهدای سلامت،مقامشان را متعالی نما.برای مقام معظم رهبری طول عمر با عزت عنایت فرما،مشکلات اقتصادی فرهنگی ،اشتغال و ازدواج جوانان را به ید قدرتت حل فرما.مریضهای مسلمانان خصوصا مریضهای کرنایی و ملتمسین دعا شفای عاجل عنایت فرما.این ویروس منحوس را ریشه کن فرما اللهم اغفر للمومنین و المومنات و المسلمین و المسلمات.


تاریخ درج : 24 دی 1400

© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر امام جمعه شهرستان خوی بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفترامام جمعه شهرستان خوی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفترامام جمعه شهرستان خوی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما