logo

امروز: پنج‌شنبه 10 اسفند 1402

logo
تاریخ درج : 1400/11/29

دسته بندی خبر :

خطبه ها


خطبه دوم نماز جمعه 29 بهمن 1400

بسم الله الرّحمن الرّحیم

الحمدلله‌ ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام على سیّدنا و نبیّنا ابى‌القاسم المصطفی محمّد و آله الطّاهرین سیّما علىّ امیرالمؤمنین و حبیبته الزّهراء المرضیّة و الحسن و الحسین سیّدی شباب اهل الجنّة و علىّ ‌بن ‌الحسین زین العابدین و محمّد بن‌ علىّ الباقر و جعفر بن‌ محمّد الصّادق و موسى ‌بن ‌جعفر الکاظم و علىّ ‌بن‌ موسى الرّضا و محمّد بن ‌علىّ الجواد و علىّ ‌بن ‌محمّد الهادی و الحسن ‌بن ‌علىّ الزکیّ العسکری و الحجّة بن الحسن القائم المهدی صلوات‌ الله علیهم اجمعین.اوصیکم عباد الله و نفسی بتقوى الله.

 مجددا خودم و تمام عزیزان را به عبودیت ،رضا و تقوای خداوند متعال دعوت می کنم. خداوند متعال در قرآن سه مرتبه فرموده است:«العاقبه للمتقین» اگر انسان ها می خواهند کسب و کارشان عاقبت خیرداشته باشد و یا بچه ای که تربیت می کنند عاقبت به خیر شود و یا در تحصیل علم آخر و عاقبت خوبی داشته باشند، خداوند متعال می فرماید راهش این است که تقوا داشته باشید.

میل ها همچون سگان خفته اند، اندر ایشان خیر و شر بنهفته اند/چونکه قدرت نیست خفتند این رده، هم‌چو هیزم‌پاره‌ها و تن‌زده

تا که مرداری در آید در میان، نفخ صور حرص کوبد بر سگان/چون در آن کوچه خری مردار شد، صد سگ خفته بدان بیدار شد

تا وقتی که بویی نمی آید این سگها خفته اند،به محض آمدن بوی مردار این سگها بیدار می شوند و مثل این می ماندکه نفخ صور شده و قیامت برپاگشته است و ما با لشگر درندگان مواجهیم حال مگر می شود اینها را مهار کرد. در یک کوچه خری مرده ، سگهای زیادی با بوی مردار این دراز گوش بیدار شده اند و این بوی مردار فضای جامعه را آلوده کرده است، آن فضای بی تقوایی اگر در جامعه حاکم شد، این بوی متعفن گناه فضای جامعه و فضای تربیتی را آلوده می کند.

موبه موی هر سگی دندان شده وز برای حیله دم جنبان شده/صد چنین سگ اندرین تن خفته‌اند چون شکاری نیستشان بنهفته‌اند

می گوید صدها سگ اینچنینی در درون انسان خفته است،چون بوی مردار نمی آید خوابیده اند ولی اگر بویی به مشامشان برسد بیدار می شوندو ما باید برای چنان لحظاتی از درون، ملکه مانعه داشته باشیم که به آن تقوی می گویند.پس انسان باید در درون خودش یک قدرت روحی ایجاد کند تا در لغزشگاه ها پایش نلغزد.

داروی اصلاح جامعه امروزی سیر در مرام امیرالمومنین است.فرمود:فما خلقت لیشغلنی اکل الطیبات کالبهیمة المربوطة همها علفها.

در جنگ جمل فرمود: و ما ارید الا الله.فلذا در طول زندگی فقط خدا را ملاحظه کرد.در مقابل اطرافیان و فامیل و کارگزاران که معمولا بلای جان حاکمان هستند.کالجبل الراسخ و بدون تسامح ایستاد.عدالة را از خودش از اطرافینش از کارگزارنش شروع کرد.

قنبر یک کیسه پول از بیت المال آورد.گفت بالاخره شما رئیس حکومت هستید.چرا این قدر سختی بکشید.ناراحت شد.فرمود اگر یک انبان آتش به خانه من می انداختی بهتر بود،سریع این را برگردان.

یک در قیمتی از بصره آوردند.ام کلثوم اجازه استفاده خواست،فرمود اگر به تمام خانمها از بیت المال دری دادم،آن وقت به تو هم می دهم.

برادرش عقیل را که بیست سال از او بزرگتر بود،از بیت المال کمک بیشتری می خواست،حتی سه بار مراجعه کرد اما حضرت ردش کرد.

خواهرش ام هانی نزدش آمد و حضرت بیست درهم به او داد،ام هانی از کنیز غیر عربش پرسید،به توچقدر دادند.وقتی شنید به او هم بیست درهم داده اند.عصبانی شد و برخاست و بیرون رفت.حضرت فرمود:برو خدا تو را رحمت کند ما در کتاب خدا برتری برای فرزندان اسماعیل بر فرزندان اسحاق ندیدیم.دو مشت خاک برداشت و فرمود بین این دو فرقی نمی بینم.

عبدالله بن جعفر بن ابیطالب، دامادش، همسر زینب کبری سلام الله علیها را که کمک می خواست، دست خالی برگرداند.(لو امرت لی بمعونة او نفقة فوالله ما لی نفقة الا ان ابیع دابتی.فقال: لا والله ما اجد لک شیئا الا ان تامر عمک یسرق فیعطیک).

یکی از فامیلها که از کارگزاران بود به بیت المال دست اندازی کرد، فرمود: فاتق الله، مال مسلمین را برگردان، و الا به دست من خواهی افتاد،در محضر الهی برای خود عذر درست خواهم کرد و لاضربن بسیفی الذی ما ضربت به احدا الا دخل النارووالله لو کان الحسن والحسین علیهما السلام فعلا مثل الذی فعلت ما کانت لهما عندی هواده،حتی آخذ الحق منهما و ازیح الباطل عن مظلمتهما.

قال الباقر علیه السلام:ان امیر المومنین امر قنبرا ان یضرب رجلا حدا فغلظ القنبر فزاد ثلاثة اسواط فاقاده علی علیه السلام من قنبر ثلاثة اسواط.

ابوموسی اشعری را عزل کرد،اشعث فرماندار آذربایجان بود،عزلش کرد.معاویه را عزل کرد.منذر بن جالود را عزل کرد.فرمود:لجمل اهلک و شسع نعلک خیر منک.عثمان بن حنیف در یک مهمانی شرکت کرده بود که از فقراء خبری نبود. وَ مَا ظَنَنْتُ أَنَّكَ تُجِیبُ إِلَی طَعَامِ قَوْمٍ عَائِلُهُمْ مَجْفُوٌّ وَ غَنِیهُمْ مَدْعُوٌّ.

جهاد تبیین:

عزیزان! وظیفه امروز ما طبق توصیه مقام معظم رهبری جهاد تبیین است. اگر در مواجهه با دشمن بخواهیم صاحب فتح و ظفر بشویم باید در ابتدا دشمن را به خوبی بشناسیم: اول باید روحیات دشمن را بشناسیم.دوم باید راهکارها و حیله هایی که به کار می بندند بشناسیم.سوم باید هدف آنها را از دشمنی بشناسیم.

در غیر اینصورت هیچ وقت نمی توانیم در برابر دشمن درست تصمیم بگیریم، مانند این است که خیاطی برای یک نفر بدون آنکه اندازه های او را بگیرد لباسی می دوزد ،بدیهیست در این صورت لباس یا کوتاه می شود یا بلند، که هر دو ناموزون می باشد. ما باید، هم به دنیا این موضوع را خوب بشناسانیم و هم خودمان خوب متوجه باشیم که دشمن بشریت که الآن داعیه ی رهبری جهانی را دارد دارای چه اوصافی است، باید به این اوصاف دقت کرده و اقتضاءات آن را بطور دقیق رصد کنیم.

یک نظامی، حاکم بر دنیا شده است که با حق ویژه دنیا را اداره کرده و برای خود و کشورهای همسو با منافع خود حق ویژه قائل است. این نظام ، خودش را از قانون و معاهدات بین المللی بالاتر می داند،اصلاخودش را قانون می داند. یک نظامی که خیلی راحت سازمان ملل و شورای امنیت را دور می زند تا آنجا که به امثال شورای امنیت اهانت می کند و می گوید: آن زمانی که امریکا بخواهد از شورای امنیت اجازه بگیرد زمان مرگ امریکاست،براحتی به ملتهای حاضر در سازمان ملل اهانت می کند و در تحلیل استنکاف خود از کسب اجازه از شورای امنیت برای حمله به کشوری مثل عراق می گوید:ما حوصله یک بازی موش و گربه نداریم!

آری یک سیستم غیر پاسخگو بر دنیا حاکم شده است که نسبت به هیچکدام از جنایت هایی که انجام داده حاضر به پاسخگویی نیست، یک نظام غیر مسئول بر دنیا حاکم شده است و مسئولیت هیچ کاری را قبول نمی کند، یک نظام ارباب و رعیتی عفن حاکم شده است. نظامی در دنیا حاکم شده است که می گوید وظیفه ی دنیا این است که نگرانی مرا برطرف کند و پشت سر هم دائماً می گوید که ایران باید نگرانی ما را برطرف نماید. شما از کجا این حق را پیدا کرده اید که دنیا را نگران کنید و جوابگو هم نباشید ولی دنیا باید موظف باشد که نگرانی شما را بر طرف کند.

انسان ها را درجه بندی کرده اند و یک نظام نژادپرستی وحشتناک را در دنیا حاکم کرده اند. اولویت اولشان در سیاست داخلی و خارجی، فقط صهیوونیزم بین الملل است و می گویند امنیت آنها امنیت ماست. صراحتاً می گویند هر کس در دنیا نفس می کشد باید اسرائیل را به رسمیت بشناسد.

یک منطق را در دنیا حاکم کرده اند و آنهم منطق الحق لمن غلب است.یک نظامی که تمام اهداف نهاد های بین المللی را باطل کرده است. هدف از تاسیس سازمان ملل چه بوده است، باطل شده است. هدف از شورای حقوق بشر سازمان ملل چه بوده است، باطل شده است، هدف از شورای امنیت چه بوده است، باطل شده است .

جمله ای از اباعبدالله الحسین(ع) در خصوص بنی امیه نقل شده که به نحو احسن در این مورد حق مطلب را درباره چنین نظامهایی ادا نموده است؛” اِتَّخَذُوا عِبَادَهُ خَوَلاً وَ مَالَ اَللَّهِ دُوَلاً وَ دِينَهُ دَخَلاً” حضرت می فرمایند: من قیام کرده ام چون بندگان خدا را برده خود نموده و یک برده داری مدرن راه اندازی کرده اند ، ثروت خدا را یک عده ی محدود بین خودشان تقسیم کرده اند و در یک کلمه آنچه که بر دنیا حاکم شده است، نظام طاغوت است ونسبت به خدا، قانون، بشریت و برتمام حرمت ها طغیان کرده است.

اعتقاد ما مسلمان ها دو رکن دارد، یکی فمن یکفر بالظاغوت و دومی یؤمن بالله است. آن کسی که یؤمن بالله داشته باشد ولی یکفربالطاغوت نداشته باشد اصلاً به خدا ایمان نیاورده است، بلکه در نگاهی دقیق اصلاً توحید ندارد. از ارکان با عظمت توحید آن است که باید به طاغوت کافر بود.

الآن قواعد بین المللی را کنار گذاشته اند و برآژانس انرژی اتمی سوار گشته و می گویند ؛آنها باید تعیین کنندکه کدام کشور باید غنی سازی هسته ای داشته باشد و همچنین آنها باید تعیین کنند که تحقیقات علمی یک کشور به چه میزان باید رشد کند. الآن مشکل ما همین موضوع است که می گویند چرا در تحقیقات علمی به جایی رسیده اید که می توانید موشک بالستیک بسازید، می گویند بنیه ی دفاعی شما به این حد رسیده که از شما بوی تهدید به مشام می رسد. آنها می گویند در دنیا از هیچ نقطه ای نباید ذره ای تهدید نسبت به اسرائیل بوجود بیاید. آنها می گویند ایرانی را قبول می کنیم که از طرف آن احساس تهدید نکنیم. ایران باید کشوری خنثی باشد. الآن در مذاکرات می بینید هر دو طرف می گفتند که مذاکرات خیلی سخت خواهد بود،چرا، مگر مذاکره می تواند سخت باشد؟ اگر فزون خواهی نباشد مذاکره سخت نمی شود. این نقض آشکار حاکمیت ملی یک کشور است که به او بگویند بنیان های دفاعی اش را در چه حدی نگه دارد و باید حدش را باخواست آنها تنظیم کند.

در مذاکرات گذشته دائماً صحبت از توافق جامع بود، معنای توافق جامع چیست؟ یعنی نه فقط توان هسته ای، بلکه باید رفتارهای بین المللی ایران را هم کنترل کنند که چگونه است، باید آنها تعیین کنند که ایران با کدام کشور ها دوست و با کدامیک دشمن باشد.باید از وضعیت موشک های بالستیک و حقوق بشر ایران با خبر باشند و در آنها دخالت کنند.می گفتند سایت فردو باید تعطیل شود، چون زیر زمین است و باید روی زمین باشد.معلوم است که برای ما نقشه کشیده اند که می گویند باید روی زمین باشد. آنها خودشان حساس ترین تکنولوژی هایشان را در جایی مستقر کرده اند که امنیت آنجا فوق العاده بالا است. در مورد آنجا کسی حق ندارد به آنها حرفی بزند ولی در مورد ایران می گویند؛شما نباید سایت زیرزمینی داشته باشید و با زورگویی تمام می گفتند که راکتور اراک که مظهر اقتدار علمی ایران است باید تعطیل شود و می گفتند که اگر ایران با همه ی اینها هم موافقت کند باز ایران را ول نمی کنیم بلکه ایران باید در رفتارهای بین المللی خود تجدیدنظر کند و طبق تشخیص ما موالاة یا معاداة نماید باید کار به گونه ای باشد که نسبت به آنها پاسخگو باشد.

حرف نهایی آنها این بودکه می خواستند درصد غنی سازی به صفر یا به منزله صفر برسد و سانتریفیوژ ها همه تعطیل،یا به منزله تعطیل باشد و همه چیز به نقطه ی صفر بازگردانده شود.

آنها به صورت خود خوانده خودشان را پلیس جهانی قرار داده اند و دستور می دهند با فلان کس اینگونه برخورد کن و فلان کار را اینگونه انجام بده و فلان نگرانی وجود دارد آن را برطرف کن و حالا این پلیس بین المللی از ما چیزی می خواهد که ما هیچ وقت آنرا نمی توانیم انجام بدهیم.خواسته ی آنها این است که در طول این سالها هرچه تلاش علمی صورت گرفته است را دو دستی تقدیم آنها کنیم. صراحتاً می گفتند ایران یک راه بیشتر ندارد و آن اینکه مانند آفریقای جنوبی و لیبی که کلاً بساط انرژی هسته ایشان جمع کردند، ایران هم باید آن کار را بکند.

اینجاست که مقام معظم رهبری با درایت بی نظیرشان متوجهمان کردند که اگر ما در برابر آنها با انفعال بخواهیم برخورد کنیم دیگر هیچ وقت نخواهیم توانست آنها را مدیریت کنیم.

مقام معظم رهبری با نگاه عمیق خودشان و با معرفتی که نسبت به استکبار جهانی دارند،این خطر را تشخیص دادند و فرمودند: “من به مذاکره خوش بین نیستم و راه عزت و اقتدار کشور عبارت است از اقتصاد مقاومتی و تکیه بر توانمندی های داخلی. آن بزرگوار با تذکراتی که دادند با شروطی که گذاشتند با تدابیری که کردند،جلوی خسارت عظیم را گرفتند.

ایشان در رهبریت ، کیاست و در درایت بی نظیر می باشند. کاندولیزا رایس می گوید؛ ساعت ها ، هفته ها و ماه ها می نشینیم و برای ایران طرح و برنامه می ریزیم، اما رهبر ایران با یک سخنرانی تمام نقشه های ما را به هم می ریزد. دوست و دشمن اذعان دارند که تاریخ بشریت غیر از انسان های استثنایی مثل حضرت امام (ره) چنین رهبری به خود ندیده است.

اللهم عجل لولیک الفرج.خدایا اسلام و اسلامیان را عزیز بگردان. شرک و کفر و نفاق را سرنگون نما..شهدا ،امام شهداء،شهدای مدافع حرم، شهدای امنیت، شهدای سلامت،مقامشان را متعالی نما.برای مقام معظم رهبری طول عمر با عزت عنایت فرما،مشکلات اقتصادی فرهنگی ،اشتغال و ازدواج جوانان را به ید قدرتت حل فرما.مریضهای مسلمانان خصوصا مریضهای کرنایی و ملتمسین دعا شفای عاجل عنایت فرما.این ویروس منحوس را ریشه کن فرما.اللهم اغفر للمومنین و المومنات و المسلمین و المسلمات.


تاریخ درج : 29 بهمن 1400

© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر امام جمعه شهرستان خوی بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفترامام جمعه شهرستان خوی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفترامام جمعه شهرستان خوی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما