logo

امروز: پنج‌شنبه 10 اسفند 1402

logo
تاریخ درج : 1400/12/20

دسته بندی خبر :

خطبه ها


خطبه دوم نماز جمعه 20 اسفند 1400

بسم الله الرّحمن الرّحیم

الحمدلله‌ ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام على سیّدنا و نبیّنا ابى‌القاسم المصطفی محمّد و آله الطّاهرین سیّما علىّ امیرالمؤمنین و حبیبته الزّهراء المرضیّة و الحسن و الحسین سیّدی شباب اهل الجنّة و علىّ ‌بن ‌الحسین زین العابدین و محمّد بن‌ علىّ الباقر و جعفر بن‌ محمّد الصّادق و موسى ‌بن ‌جعفر الکاظم و علىّ ‌بن‌ موسى الرّضا و محمّد بن ‌علىّ الجواد و علىّ ‌بن ‌محمّد الهادی و الحسن ‌بن ‌علىّ الزکیّ العسکری و الحجّة بن الحسن القائم المهدی صلوات‌ الله علیهم اجمعین.اوصیکم عباد الله و نفسی بتقوى الله.

خودم و تمامی عزیزان را به حقیقت تقوا دعوت می کنم که سفارشی والاتر از این مهم در عالم هستی وجود ندارد؛ انسان بی تقوا خود را بدهکار می سازد چراکه فرد گناهکار با ارتکاب گناه به خداوند متعال بدهکار می گردد.

همانطور که در این دنیا از بدهکار تضمین می گیرند تا او ملزم به پرداخت دین خود شود در امور معنوی، اخلاقی و روحی نیز خود فرد در ازای گناهان خود، تضمین محسوب می شود و به گرو می افتد ؛ خداوند متعال در این باره فرموده است: ” کُلُّ نَفْسٍ بِمَا کَسَبَتْ رَهِینَةٌ ” (سوره : المدثر آیه : ۳۸ ) همه انسان ها در گرو اعمال خود هستند.

اگر انسان نتواند در زمان حیات خود این گرو یعنی مسئولیت گناهانش را از گردن بردارد پس از مرگ دیگر مجالی برای خلاصی نخواهد داشت؛ بنابراین انسان باید در این دنیا به فکر این امر بوده و فکّ رهن کند.

ماه شعبان، ماه رهایی از بار گناه به وسیله توبه و کسب آمادگی برای ورود به ماه مبارک رمضان است.

در  مورد لزوم فکّ رهن گناهان در این دنیا توصیه های زیادی شده است؛ پیامبر( صلی الله عليه و آله)در آخرین جمعه ماه شعبان فرمودند: “ان انفسکم مرهونة بذنوبکم ففکوها باستغفارها” جان شما در اثر گناهانتان در گرو قرار گرفته است، این گرو را با استغفار باز کنید.

ماه شعبان، فرصتی بزرگ برای جبران مافات است. بسیار سخت و ترسناک است که انسان در این دنیا به فکر رهایی خود از بار گناه نباشد و با مرگ راه فک رهن بسته شود که در آن صورت تا ابد بسته خواهد ماند ؛ امام علی ( عليه السلام )در بیان حقیقت این امر فرموده اند: “فَاللَّهَ اللَّهَ مَعْشَرَ الْعِبَادِ وَ أَنْتُمْ سَالِمُونَ فِي الصِّحَّةِ قَبْلَ السُّقْمِ وَ فِي الْفُسْحَةِ قَبْلَ الضِّيقِ، فَاسْعَوْا فِي فَكَاكِ رِقَابِكُمْ مِنْ قَبْلِ أَنْ تُغْلَقَ رَهَائِنُهَا.”)خطبه ۱۸۳ نهج‏البلاغه( در این جا ”فَاللَّهَ اللَّهَ مَعْشَرَ الْعِبَادِ” به معنای نزدیک بودن خطر شدید به انسان است؛ ایشان به انسان ها هشدار می دهند آگاه و هشیار باشید که اکنون در سلامتی به سر می برید قبل از این که دچار بیماری شده و دیگر قادر به انجام هیچ کاری نباشید و در عالمی وسیع زندگی می کنید که در آن قادر به انجام کارهای دلخواه خود هستید اما زمانی فرا خواهد رسید که دچار تنگنا می شوید ( در قبری کوچک قرار خواهید گرفت و قدرت انجام هیچ کاری را نخواهید داشت) پس قبل از این که دیر شود برای برداشتن بار مسئولیت از گردن خویش و استغفار گناهان خود تلاش کنید و جان خود را از گرو گناهان باز کنید.

عظمت وجودی حضرت علی اکبر(ع)

در آستانه میلاد حضرت علی اکبر و روز جوان قرا داریم.

آنجا که امام حسین(ع) از حضرت علی اکبر(ع) چنین توصیف می‌فرماید: «أَشْبَهُ النَّاسِ خَلْقاً وَ خُلُقاً وَ مَنْطِقاً بِرَسُولِ الله»(لهوف/ ص۱۱۳) در حقیقت بزرگ‌ترین و والاترین وصف از آن حضرت را بیان می فرمایند.

حسین که خود به عالمی دلبر است / آن‌که دل از حسین برد اکبر است

مرحوم آیت‌الله میرزا ابوالفضل تهرانی صاحب کتاب ارزشمند «شفاء الصدور فی شرح زیارة العاشور» با اشاره به فرازی از مقتل حضرت علی اکبر(ع) دو فضیلت عظیم برای آن حضرت استنباط می‌نماید:

فضیلت اول: فضیلت شباهت حداکثری حضرت علی اکبر(ع) به پیامبر(ص): «و رفع الحسین(ع) سبابته نحو السماء و قال: اللَّهُمَّ اشْهَدْ عَلَى هَؤُلَاءِ الْقَوْمِ فَقَدْ بَرَزَ إِلَیْهِمْ غُلَامٌ أَشْبَهُ النَّاسِ خَلْقاً وَ خُلُقاً وَ مَنْطِقاً بِرَسُولِكَ كُنَّا إِذَا اشْتَقْنَا إِلَى نَبِیِّكَ نَظَرْنَا إِلَى وَجْهِهِ…»(بحار الأنوار/ ج‌۴۵/ ص۴۳).

فضیلت دوم: تلاوت آیه اصطفاء توسط سیدالشهداء(ع) هنگام مشایعت علی اکبر(ع) به میدان جنگ: «… ثُمَّ رَفَعَ الْحُسَیْنُ(ع) صَوْتَهُ وَ تَلَا: «إِنَّ اللَّهَ اصْطَفى‌ آدَمَ وَ نُوحاً وَ آلَ إِبْراهِیمَ وَ آلَ عِمْرانَ عَلَى الْعالَمِینَ ذُرِّیَّةً بَعْضُها مِنْ بَعْضٍ وَ اللَّهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ»(آل‌عمران/ ۳۳- ۳۴)»(همان). با توجه به اینکه حضرت سیدالشهداء(ع) در مشایعت یاران خود آیه شریفه «مِنَ الْمُؤْمِنینَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضى‌ نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْدیلاً»(احزاب/ ۲۳) را تلاوت می‌فرمود ولی در خصوص حضرت علی اکبر(ع)، آیه اصطفا را، مرحوم آیت‌الله میرزا ابوالفضل تهرانی می‌نویسد: «و این اعظم مناقب است؛ اینكه آیه اصطفا را -كه دلیل عصمت انبیا و ائمه است-، در حق او تلاوت فرمود، و این مُشعر بلكه دلیل است بر اینكه آن جناب معصوم بوده است، سلام اللّه علیه…»(شفاءالصدور/ ص۵۳۲).

جوانی فصل ناب جهاد اکبر

به بیان امام خمینی(ره) «تا جوان هستید كوشش كنید در تهذیب نفس، زیرا هزاران جوان موفق می‌شوند و یك پیر موفق نمی‌شود، قید و بندها و اقفال شیطانی اگر درجوانی از آنها غفلت شود هر روز كه از عمر بگذرد ریشه‌دارتر و قوی‌تر می‌شوند.

در نگاه ایشان، در خصوص جهاد اکبر، دو وسوسه شیطانی وجود دارد، یکی القاء شیطان به اینکه تو حالا جوانی، حالا خوش‌باش بعداً توبه می‌کنی و سالک می‌شوی؛ و وسوسه دوم، اینکه تو دیگر پا به سنّ گذاشته‌ای و پیر شده‌ای، از تو دیگر گذشته، دیگر درست نمی‌شوی.

از مكائد بزرگ شیطان و نفس این است كه به انسان وعده اصلاح در آخر عمر و زمان پیری می‌دهد و تهذیب و توبه الی الله را به تعویق می‌اندازد برای زمانی كه درخت فساد در وجود انسان قوی شده و اراده و قیام به خودسازی ضعیف بلكه مرده است. تا نیروی جوانی دارید می‌توانید هواهای نفسانی و خواسته‌های حیوانی را از خود دور سازید، ولی اگر در جوانی به فكر اصلاح و ساختن خود نباشید دیگر در پیری كاراز كار گذشته است تا جوان هستید كاری كنید. قلب جوان لطیف و ملكوتی است و انگیزه‌های فساد در آن ضعیف است، لیكن هر چه سن بالا رود ریشه گناه در قلب قوی‌تر و محكم‌تر می‌گردد تا جایی كه كندن آن از دل ممكن نیست.»

روز شهید

یکشنبه 22 اسفند مصادف با فرمان حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر تشکیل بنیاد شهید و روز شهید و شهادت می باشد. با دو روایت به مقام شامخ شهدا و خانواده های معظم شهدا عرض ادب می کنم:

روایت از امیر المومنین علی(علیه السلام) است که می فرماید:

خداوند متعال شهدا را با یک جلال ، نورانیت و روشنایی به محشر می آورد که اگر انبیاء از مقابل آنها گذر کنند و انبیاء سوار بر مرکب باشند از هیبت و نورانیت آنها انبیاء از مرکب پیاده می شوند،یعنی مقام نبوت در برابر مقام شهادت خاضع است.

دومین روایت از پیامبر(صلی الله علیه و اله وسلم) است که می فرماید:

یک قطره از خون شهید در محضر خداوندمتعال از تمام قطره ها محبوبتر است،

“ما من قطره احبّ الی الله عزّوجلّ من قطره دمٍ فی سبیل الله” (وسائل الشیعه، ج ۱۱، ص ۸)

 آیا این روایت در صدد مقایسه قطره خون شهید با قطره آب،قطره روغن،قطره رنگ و…می باشد،ابدا. عزیزان من این عالم با تمام فضائلش در برابر فضل و عظمت خداوند یک قطره است، ببینید که خون شهید چه کرده است و ببینید مقام شهید چه مقامی است که خداوند متعال می فرماید به قطره ی خون شهید بیشتر مشتری هستم تا به این عالمی که در برابرم یک قطره است.

خداوند خلعت شهادت را به احترام حضرت سیدالشهداء از کسانی که خواهان آن خلعت هستند دریغ ننماید.

گام بلند سپاه در فضایی شدن اولین کشور اسلامی

همزمان با اعیاد شعبانیه، نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با استفاده از ماهواره‌ بر سه‌ مرحله‌ای قاصد از کویر شاهرود ماهواره نور۲ را در مدار ۵۰۰کیلومتری زمین قرار داد.ماهواره نور ۲ ارتقاء‌یافته ماهواره نور۱ است که سه برابر بالاتر از ماهواره های قبلی ایران قرار دارد و ماموریت آن، سنجشی و اطلاعاتی است و اطلاعات جمع‌آوری‌شده توسط آن می‌تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد. ازجمله این‌که این ماهواره می‌تواند در مقیاس بزرگ و با دید بسیار وسیع از فاصله ۵۰۰کیلومتری، حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله را رصد کند.

با توجه به اینکه اساساً ماهواره‌ برها طبق تعریف نظامی یک «موشک بالستیک» قلمداد می‌شوند می‌توانند ابزاری راهبردی در تقویت بازدارندگی دفاعی و نظامی به حساب آیند. بدون شک شرایط بین‌المللی در وضعیت کنونی نشان می‌دهد که توسعه و پیشرفت بدون امنیت هیچ کارایی نخواهد داشت و کشور را محتاج دیگران خواهد کرد. امنیتی که عمده مسیر تامین آن، تقویت سیستم‌های بازدارنده در مرحله اول می‌باشد. بحمدلله تا الان سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در کنار ارتش مقتدر اقدامات بسیار خوبی در این زمینه برداشته است.واین اقدام سپاه در واقع یک حرکت جهادی بود که خواب را از دشمن گرفت..

فرزندان انقلابی این مردم توانستند سینه آسمان را شکافته و جمهوری اسلامی ایران را به‌عنوان اولین کشور مسلمانی معرفی کنند که ماهواره را در فضا قرار می‌دهد. این اتفاق و دستاورد مهم تنها یک عمل فنی نیست، بلکه غلبه بر اراده‌هایی است که می‌خواستند ما را در زمین قفل کنند، ما توانستیم بر دشمن غلبه کنیم و این فناوری‌های پیچیده و دانش‌های نوین را به یک محصول موفق تبدیل کنیم.

در خصوص مذاکرات وین

همان‌طور که مقامات رسمی ایران بارها اعلام کرده‌اند، تنها در صورتی امکان احیای برجام وجود دارد که کشورهای ۴+۱ خط قرمزهای ایران برای رفع تحریم‌ها و پایداری توافق را به‌رسمیت بشناسند و تضمین‌های کافی در این خصوص داده شود. بنابراین اهمیت این بندها باعث شده است که برای نتیجه‌بخشی مذاکرات، شروط مورد نظر ایران باید پذیرفته شود. به دلیل این که بیش از ۱۵۰۰ تحریم بعد از سال ۲۰۱۵ (امضای برجام) وضع شده است و آمریکا به بهانه غیرهسته‌ای بودن آنها حاضر نیست که آنها را لغو کند و همین امر زنگ خطری است که حتی به‌رغم بازگشت به تعهدات خود، مجددا با وضع تحریم‌های جدید، مانع از انتفاع ایران از فرصت‌های اقتصادی شود. این موضوع به هیچ وجه از سوی تیم مذاکره‌کننده و مردم پذیرفته نخواهد شد و آمریکا باید تضمین‌های لازم برای عدم تکرار رفتار خود را بدهد.

غرب و مواجهه‌ی دوگانه و نژادپرستانه با جنگ در اوکراین و یمن

یمن در حالی که در ۸ سال گذشته تحت شدیدترین حملات ائتلاف سعودی قرار دارد به یک بحران فراموش‌شده از نگاه رسانه‌ها و مقامات کشورهای غربی تبدیل شده است. اما اوکراین به صدر اخبار و نشست‌های نهادهای مختلف بین‌المللی تبدیل شده است. این نوع مواجهه کشورهای غربی نشان‌دهنده این است که حقوق بشری که کشورهای غربی مدعی آن هستند تنها در خدمت انسان سفید پوست غربی و مسیحی است و دیگران واجد شرایط و حمایت این مقوله نمی‌شوند. جنگ اوکراین را باید نمایشگاه تناقضات رفتاری غرب در مواجهه با حوادث جهان نامید. این تناقضات البته در ذات تمدن غربی و تمدن آمریکایی نهفته است. نژادپرستی اساسا زیرساخت اصلی شکل‌گیری تمدن غرب و رژیم مافیایی آمریکا است. منتهی این تمدن اگرچه کوشیده است این تناقضات را در لفافه رفتارهای ظاهرفریب و اغواگر بَزَک کند، لکن حوادثی مانند جنگ اوکراین این تناقضات را برای جهانیان به رخ می‌کشد و افشا می‌کند.

اللهم عجل لولیک الفرج.خدایا اسلام و اسلامیان را عزیز بگردان. شرک و کفر و نفاق را سرنگون نما..شهدا ،امام شهداء،شهدای مدافع حرم، شهدای امنیت، شهدای سلامت،مقامشان را متعالی نما.برای مقام معظم رهبری طول عمر با عزت عنایت فرما،مشکلات اقتصادی فرهنگی ،اشتغال و ازدواج جوانان را به ید قدرتت حل فرما.مریضهای مسلمانان خصوصا مریضهای کرنایی و ملتمسین دعا شفای عاجل عنایت فرما.این ویروس منحوس را ریشه کن فرما.اللهم اغفر للمومنین و المومنات و المسلمین و المسلمات.


تاریخ درج : 20 اسفند 1400

© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر امام جمعه شهرستان خوی بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفترامام جمعه شهرستان خوی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفترامام جمعه شهرستان خوی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما